Wielokrotnie zastanawiałeś się co powinieneś jeść. Z każdej strony płyną inne głosy i pozostaje chaos. Ale warto zwrócić uwagę na budowę naszego ciała, która ukształtowała się przez miliony lat – tu szukamy odpowiedzi na pytanie: jakie jedzenie jest odpowiednie dla człowieka.
Roślinożercy (np. żubry, króliki, konie, owce, jelenie, kozy, itp.) są przystosowane do stosowania diety z liści, traw. Większość ptaków rozwijają się głównie na surowych ziarnach różnych traw. Zwierzęta mięsożerne (koty, lwy, tygrysy, wilki itp.) jedzą surowe mięso, ale nawet one nie mogą się dobrze rozwijać na diecie tylko mięsnej. Małpy człekokształtne, goryle, szympansy, małpy, orangutany itp. rozwijają się głównie na surowych owocach, soczystych owocopodobnych warzywach, korzeniach, pędach, orzechach i nasionach. Wszystkożercy (świnie, szczury, niedźwiedzie brunatne, szopy pracze itp.) dobrze funkcjonują jedząc prawie wszystkie surowe produkty spożywcze. Owadożercy (mrówki, płazy, inne owady) rozwijają się na surowych owadach. Te pokarmy i wpływy, do których dany gatunek jest przystosowany biologicznie, są uważane za “naturalne” w stosunku do ich rozmieszczenia, jak wynikają z sumy ich biologicznego dziedzictwa z milionów lat ewolucji. Skumulowane adaptacje każdego gatunku w ciągu milionów lat określają ich naturalne potrzeby żywieniowe. Na przykład: niedźwiedź koala z Australii jest przystosowany do jedzenia liści eukaliptusa. Długa szyja żyrafy pozwala jej odżywiać się na liśćmi drzew. Kły i pazury lwa pozwalają mu zabijać i zjadać zwierzęta. Mocne pazury orła sprawiają, że jest on potężnym drapieżnikiem gryzoni i małych zwierząt. Mięsożercy przystosowali się do jedzenia innych zwierząt. Zwierzęta inne niż mięsożerne przystosowały się do jedzenia materii roślinnej jako pożywienia. Dostosowania dietetyczne bardziej niż cokolwiek innego określają charakter i cechy wszystkich stworzeń.
Ludzie nie są wyjątkiem
Ludzie, podobnie jak wszystkie inne stworzenia w przyrodzie, mogą otrzymywać wszystkie zasoby żywieniowe niezbędne do utrzymania zdrowia wprost z natury. Gatunki żyjące w naturze intuicyjnie ograniczają się do pewnej różnorodności żywności, do której są specjalnie przystosowane. Ludzie również powinni spożywać tylko te produkty żywnościowe, do których są przystosowani fizjologicznie, aby żyć zdrowo. Ludzie powinni być badani jako członkowie całej społeczności biologicznej, porównywać się anatomicznie i fizjologicznie z innymi gatunkami, aby ustalić nasze prawdziwe wymagania dietetyczne. Rozważając charakter ludzkiej anatomii i fizjologii w odniesieniu do naszej naturalnej diety, musimy to czynić w kontekście natury, a nie w sztucznym środowisku współczesnego życia. Powinniśmy uważać za nasze naturalne pokarmy te, które są zgodne z naszymi fizjologicznymi zdolnościami, a nie te, do których “nabyliśmy przyzwyczajeń”.
Ustalenie naszej naturalnej diety nie jest kwestią wiary.
Tradycja i popularność to najgorsze sposoby na ustalenie właściwej diety. Ostatnie zmiany w naszym otoczeniu zewnętrznym nie zmieniają naszych długo nabywanych biologicznych adaptacji, naszej charakterystyki, ani naszych naturalnych potrzeb dla optymalnego, dobrego samopoczucia. Dostosowania biologiczne zostały pobudzone przez warunki zewnętrzne w ciągu milionów lat. To potrzeba stworzyła dostosowania. Powoli się rozwijały, co wymagało ewolucyjnie bardzo długich okresów. Nasze wysoce uprzemysłowione środowisko wiąże się z szybszymi dostosowaniami społecznymi lub akomodacjami, ale nie zmianami fizycznymi lub anatomicznymi. Żyjąc zgodnie z naszymi naturalnymi dostosowaniami, możemy naprawdę wytrzymać stres współczesnego życia – znacznie lepiej niż gdy ignorujemy nasze naturalne biologiczne potrzeby.
Jedynym autorytetem, na którym powinno się polegać, jeśli chodzi o ustalenie, które pokarmy najlepiej spożywać, jest ludzkie ciało. To anatomia i fizjologia określają, czy żywność jest “dopuszczalna”, czy “szkodliwa”. Ustalenie naszej naturalnej diety nie jest kwestią przekonań: jej podstawą jest fakt naukowy dotyczący naszych biologicznych, biochemicznych, anatomicznych i fizjologicznych cech.
Zdrowie a zysk – konflikt interesów
Ciągle jesteśmy przekonani, że przyczynowość choroby jest nieznana lub jest genetyczna (czyli poza naszą kontrolą). Większość ludzi jest spragniona wymówek, aby uniknąć naukowych faktów dotyczących diety i przyczyn chorób, umożliwiając im w ten sposób kontynuowanie jedzenia wygodnie – ale nieświadomie. To jest niezwykle niebezpieczne dla ich zdrowia. W Stanach Zjednoczonych przemysł mięsny i mleczarski wspiera oraz finansuje większość badań żywieniowych na głównych uniwersytetach i najważniejszych instytucjach. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat największym uczestnikiem Harvardu w zakresie badań żywieniowych był przemysł cukrowniczy, mięsny i mleczarski.* Czy mamy tutaj konflikt interesów? Przemysłowi i żywieniowi giganci kontrolują zalecenia dietetyczne w Stanach Zjednoczonych. Przemysł spożywczy, mięsny i nabiałowy od dziesięcioleci promuje fałszywą dietę, aby promować swoje produkty. Szkoły i reklamy uczą, że mięso i produkty mleczne są niezbędne dla dobrego samopoczucia. Jest to wynik miliardów dolarów wydanych na wpływanie na opinię publiczną, informacje publiczne i publiczny program nauczania. Wielki przemysł napędzany jest przez ekonomię, a nie naukę. Potężni lobbyści przemysłu mięsnego, mleczarskiego, cukrowniczego dysponują ogromną siłą ekonomiczną. Realnie mają wpływ na zalecenia dietetyczne, które są sprzeczne z badaniami naukowymi. Najnowsza piramida żywieniowa USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych odpowiedzialny za tworzenie i realizację polityki rolnej i żywnościowej USA) nie wskazuje produktów mięsnych, drobiowych i wysokotłuszczowych jako podstawowe, ale publikacja piramidy została opóźniona o pięć lat, podczas gdy wynegocjowano silniejszą pozycję dla tych produktów.
* Więcej o tym problemie pisze T.Colin Campbell w książce „Ukryta prawda” oraz „Nowoczesne zasady odżywiania w praktyce”.
Tekst jest tłumaczeniem anglojęzycznego artykułu “Biological Adaptations” – pochodzącego ze strony http://www.iol.ie/~creature/BiologicalAdaptations.htm – uzupełnionym o uwagi tłumacza.