Dlaczego kot nie pije wody z miski?

Większość kotów nie lubi pić wody z miski, koty instynktownie wolą pić wodę płynącą.W ich naturalnym środowisku płynąca woda była bezpieczniejszą opcją niż woda stojąca, która mogła być skażona bakteriami. Zrozumiałe jest więc, dlaczego koty wolą pić wodę z kranu lub fontanny, a nie z miski. Z pewnością zauważyłeś, że Twój pupil wybiera łazienkę i pije krople wody z wanny bądź umywalki lub domaga się, aby odkręcić kurek kranu, by mógł pić wodę płynącą.

Przeciętnie kot powinien wypijać ok. 50 mil wody na każdy kilogram masy ciała – czyli pięciokilogramowy kot potrzebuje około jedną szklankę wody dziennie – sprawdź czy Twój kotek tyle wypija, aby zapobiec odwodnieniu.

Dlaczego tak ważne jest to, aby kot miał dostęp do wody płynącej?

Historia mojego kota pokazuje, że w skaranym przypadku kot może ciężko zachorować tylko dlatego, że nie zauważymy faktu, że nie pije wody z miski. Mój kot “Symbol” dostawał jedzenie i wodę w tradycyjnej misce. Jego instynkt picia wody płynącej zadziałał tak, że nie potrafił napić się wody stojącej w misce. Czasem spijał wodę z wanny. Niestety nie zauważyłam, że nie pije odpowiedniej ilości wody z miski. Miseczkę myłam, wymieniałam wodę, ale nie zwróciłam uwagi, że wody w niej znacząco nie ubywa. Kot prawie wcale nie pił – spowodowało to odwodnienie. Kiedy zaczął słabnąć zaniepokojona zabrałam go do weterynarza. Okazało się, że ma problem z nerkami. Spowodowała to zbyt mała ilość pobieranej wody. Gdyby nie szybka interwencja, trafiona diagnoza i szybkie leczenie, mój kot mógłby umrzeć. Rozwiązaniem okazało się postawienie miski z wodą w łazience przy wannie oraz zakup fontanny wodnej dla zwierząt.

Podsumujmy dlaczego koty nie lubią pić wody z miseczki?

  1. Koty instynktownie poszukują naturalnych źródeł wody
  2. Koty mają instynktowną niechęć do stojącej wody. Na wolności stawy i kałuże są zwykle zanieczyszczone, a koty potrafią to wykryć dzięki swoim zmysłom.
  3. Koty polegają w dużym stopniu na wzroku, aby wykryć ruch. Nieruchoma, mała i przezroczysta tafla wody w misce może nie być widoczna kota. Dlatego koty często upewniają się czy to co widzą jest wodą, wkładając łapę do miski.
  4. Koty nie lubią, gdy ich wąsy dotykają brzegów miski, co zdarza się przy piciu wody z tradycyjnej miseczki.
  5. Koty mają o wiele silniejszy zmysł węchu niż ludzie, dzięki czemu mogą łatwo wykryć bakterie i zarazki w stojącej wodzie. Może to być zniechęcające i uniemożliwić im picie.

Kot potrzebuje wody. Jak zachęcić kota do picia wody?

  • postaw miskę w pobliżu kranu z wodą (może to być łazienka)
  • nalewaj wodę do miski, kiedy kot obserwuje tą czynność
  • dbaj o to, aby woda zawsze była świeża, a miska czysta
  • woda powinna wypełniać całą miskę, aby kot nie musiał ocierać się wibrysami o brzeg miseczki

Jeśli mimo tego ciągle zauważasz, że kot nie pije wody, ważne jest, aby zapewnić kotu alternatywne źródło wody, takie jak poidełko w formie fontanny z wodą dla zwierząt domowych. To zachęci Twojego kota do picia większej ilości wody lub w ogóle do picia.

Fontanna wodna to świetny sposób na zapewnienie kotom stałego dostępu do czystej i świeżej wody, szczególnie w przypadku, kiedy kot zjada suchą karmę (mokra karma ma dość dużą wilgotność, ok. 80%). Fontanna zapewnia również kotom lepsze i wygodniejsze środowisko do picia co sprawia, że pozostają stale nawodnionymi. Ostatecznie pomaga to utrzymać kota w zdrowiu i zapobiega chorobom dróg moczowych.

 

------ REKLAMA ------

Oto edukacyjna książka dla przedszkolaków!
Pierwszy komiks dla tak małych dzieci, pełen pozytywnych treści.

biedronka-lili-książka-dla-dzieci-m
INSPIRUJ INNYCH

Chcesz żyć na własnych warunkach? Pracując ile chcesz, bez szefa i w godzinach pracy, które sam sobie wybierasz?

Zainspiruj się
POLUB NAS

© 2018-2023 Biegnij po zdrowie